Pierwsza faza projektu o mocy 400 MW powstanie w Huelvie, mieście położonym na wybrzeżu Morza Śródziemnego, około 40 km na zachód od Sewilli. Prace mają rozpocząć się latem.
Elektrownia w Huelvie zostanie uruchomiona w 2026 roku, a pełną moc osiągnie w 2028 roku.
Kolejne fazy będą również budowane w San Roque, w pobliżu Gibraltaru. Tutaj elektrownia będzie działać w 2027 roku.
Projekt jest prowadzony przez Moeve (dawniej Cepsa) we współpracy z portugalskim przedsiębiorstwem użyteczności publicznej EDP, hiszpańskim producentem nawozów Fertiberia, brytyjskim specjalistą od zielonego metanolu C2X, norweskim producentem chemikaliów Yara International i hiszpańską firmą energetyczną Enagas.
Moeve komentuje na swojej stronie internetowej: „Generowanie energii odnawialnej potrzebnej dla tych zakładów będzie możliwe dzięki rozwojowi projektów wiatrowych i słonecznych. Ponadto będziemy współpracować z innymi producentami energii odnawialnej w Andaluzji i pozostałej części Hiszpanii, aby promować integrację naszych elektrowni z systemem elektrycznym”.
Projektowi pomogła decyzja Kortezów, hiszpańskiego parlamentu, o nienakładaniu podatku od nadzwyczajnych zysków na producentów zielonej energii. Podatek ten został nałożony pod koniec 2022 r. i skłonił Moeve do ponownego rozważenia inwestycji w obiekt o wartości 3 mld euro.
Maarten Wetselaar, dyrektor generalny Moeve, powiedział, że spodziewa się stworzenia 10 000 miejsc pracy w ciągu trzyletniego okresu budowy.
Firma jest własnością funduszu Mubadala z Abu Zabi i amerykańskiego inwestora Carlyle Group. Planuje zainwestować do 8 mld euro w technologie wspierające odejście od paliw kopalnych, w tym biopaliwa i rozwiązania w zakresie mobilności elektrycznej.