Wieża w Chinach służy niemieckiemu gigantowi do testowania wind

Wysoka na blisko 250 metrów wieża w chińskiej miejscowości Zhongshan służy jedynie do testowania wind. Jest to przykład nowoczesnej inżynierii, która łączy zaawansowane technologie z troską o ekologię i zrównoważony rozwój.
thyssenkrupp

W Chinach znajduje się jedna z najwyższych na świecie wież, w której odbywają się testy szybkich i bezlinowych wind.

Thyssenkrupp to niemiecka firma przemysłowa, jedna z największych i najbardziej znanych korporacji inżynieryjnych na świecie. Firma powstała w 1999 roku z połączenia dwóch wielkich koncernów przemysłowych: Thyssen AG i Friedrich Krupp AG Hoesch-Krupp, które były aktywne od XIX wieku i miały ogromny wpływ na rozwój przemysłu stalowego oraz technologicznego Niemiec. Dziś thyssenkrupp ma swoją siedzibę w Essen, a jej działalność obejmuje wiele sektorów, takich jak produkcja stali, budownictwo, technologia inżynieryjna, a także usługi przemysłowe i innowacje technologiczne.

Jednym z kamieni milowych w historii tego globalnego producenta było otwarcie w 2020 roku wieży testowej w mieście Zhongshan w prowincji Guangdong w Chinach. Był to nowy impuls dla zrównoważonego rozwoju firmy w Chinach i na świecie.

thyssenkrupp

Wieża ma wysokość aż 248 metrów i jest jedną z z najwyższych wież testowych na świecie i jest symbolem firmy w dziedzinie badań i rozwoju oraz przywództwa w zakresie innowacji wind. Koszt budowy inwestycji wyniósł ponad 100 mln euro

Ogromny wieżowiec posiada 13 szybów, co pozwala na testowanie nowych koncepcji i pilotażowych produktów – w tym nowej szybkobieżnej windy, która osiąga prędkość do 18 metrów na sekundę, a także pierwszego na świecie bezlinowego systemu wind dla wieżowców, MULTI. Wieża wyposażona została system AMD (Active Mass Damper), który może zarówno znacznie zmniejszyć zakres wahań wieży spowodowanych zmianami warunków pogodowych, jak i naśladować ruchy w ekstremalnych warunkach meteorologicznych, takich jak trzęsienia ziemi i tajfuny.

Wieża testowa w Zhongshan wspiera także rozwój systemu TWIN, czyli dźwigów z dwoma kabinami poruszającymi się niezależnie w jednym szybie, co zwiększa przepustowość i oszczędność przestrzeni.

Wieża umożliwia testowanie wind osiągających prędkość nawet do 72 km/h (20 m/s). Dzięki temu thyssenkrupp (obecnie TK Elevator) może rozwijać technologie szybkiego transportu pionowego, co jest szczególnie ważne dla wieżowców i drapaczy chmur.

Dzięki tej wieży TK Elevator może prowadzić testy wind o bardzo dużych prędkościach oraz rozwijać technologie, które zwiększają bezpieczeństwo i wydajność transportu pionowego w wysokościowcach.

Chiny są dla thyssenkrupp Elevator największym rynkiem, w którym firma odnotowała sprzedaż na poziomie 17,8% w ostatnim roku finansowym. W tym państwie każdego roku instaluje się aż 500 000 jednostek windowych.

To jedna z dwóch takich wież testowych TK Elevator – pierwsza została otwarta w Rottweil w Niemczech w 2017 roku i ma 246 metrów wysokości. Razem te wieże stanowią najważniejsze centra testowe i badawcze TK Elevator na świecie.


Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *