Stolica Uzbekistanu zostanie rozbudowana o 25 000 hektarów dzięki planowi zagospodarowania Nowego Taszkientu.
Nowy Taszkent (lub „Yangi Toshkent” w języku uzbeckim) zajmie teren między rzekami Chirchiq i Karasu, gdzie trwają już prace ziemne, skutecznie powiększając największą stolicę Azji Środkowej na wschód. Rząd Uzbekistanu wydał zgodę na plan zagospodarowania przestrzennego dla londyńskiej firmy Cross Works, która rozbuduje miasto o kolejne 25 000 hektarów.
Inwestycja sprawi, że stolica Azji Środkowej niemal podwoi swój rozmiar, mieszcząc dodatkowe dwa i pół miliona ludzi, dodając do istniejących trzech milionów mieszkańców.
Firma Cross Works została wybrana na głównego konsultanta projektu w wyniku międzynarodowego konkursu i doradza rządowi w tworzeniu „przyszłościowego planu generalnego, który zapewni podstawy i ramy dla szybkiego rozwoju miasta w nadchodzących dziesięcioleciach”.
Jego rola obejmuje planowanie generalne, nadzorowanie i koordynowanie wyników konsorcjum projektowego złożonego z kilkunastu międzynarodowych firm (składających się z inżynierów, architektów krajobrazu, konsultantów ds. kosztów, ekonomistów i innych – w tym Buro Happold).
Wraz z planem generalnym studio opracowało również nadrzędne wytyczne dotyczące projektowania urbanistycznego dla tego obszaru, które mają kierować przyszłym rozwojem jego budynków i infrastruktury.
Nazwany Kodeksem Taszkenckim, ma na celu aktualizację istniejących przepisów planistycznych z czasów radzieckich, które nadal kierują niektórymi przepisami budowlanymi w Azji Środkowej.
Cross Works wkrótce ukończy wytyczne architektoniczne dla Dzielnicy 1 Nowego Taszkentu, a także pracuje nad poszczególnymi działkami w planie generalnym wraz z innymi międzynarodowymi firmami architektonicznymi.
Projekty te zostaną opublikowane w nadchodzących miesiącach. Wśród nich znajduje się pracownia Zaha Hadid Architects, która zaprezentowała już swój projekt uzbeckiego centrum kulturalnego z ceglaną fasadą.
Plan generalny Cross Works i inne inicjatywy w Uzbekistanie będą prezentowane na konferencjach przez cały rok, w tym na MIPIM w Cannes w marcu 2025 roku.