Teleskop pod nazwą Wetterstein Millimetre Telescope stanie na Zugspitze, wysokim na 2 962 m szczycie w południowych Niemczech. NRAO twierdzi, że poprawi to czułość i rozdzielczość anteny w zakresie fal milimetrowych, umożliwiając „przełomowe obserwacje astronomiczne”.
Za finansowanie inwestycji odpowiada rząd Bawarii, a jego nadzorowaniem zajmie się Uniwersytet w Würzburgu.
Thorsten Glauber, bawarski minister środowiska, powiedział, że obiekt rozpocznie „nowy rozdział w badaniach kosmicznych” i pomoże „umocnić miejsce Bawarii w pierwszej lidze badań naukowych”
Teleskop byłby również krokiem w kierunku stworzenia „ngVLA” – bardzo dużej macierzy nowej generacji. Jest to zestaw oddzielnych teleskopów, które współpracują ze sobą jako pojedyncza jednostka i których moc wzrasta im bardziej oddalone są od siebie ich części składowe.
Celem ngVLA jest wypełnienie luki w niektórych długościach fal widma elektromagnetycznego, między zakresem poniżej 2 mm teleskopu ALMA na chilijskiej pustyni Atacama a długościami fal 10 cm i większymi, które będą obserwowane przez przyszłe obserwatorium SKA, budowane w RPA i Australii.
Eric Murphy, naukowiec z NRAO, skomentował: „WMT będzie ekscytującym obiektem badawczym i dodatkowo otwiera możliwość ustanowienia pewnego dnia globalnej sieci ngVLA. Jego umiejscowienie na Zugspitze zapewnia niezrównane warunki obserwacyjne, które mogą zwiększyć ogólną czułość i rozdzielczość ngVLA. Może to umożliwić astronomom prowadzenie bezprecedensowych badań w szerokim zakresie zagadnień astrofizycznych”.
Projekt zakłada powstanie do 16 podobnych teleskopów, a ich ukończenie planowane jest na 2030 rok.