Rząd we współpracy z dubajską firmą MBS Global Investments, ogłosił realizację imponującego projektu o wartości 8,8 mld USD – Maldives International Financial Centre. Kompleks, zajmujący 780 000 m², został zaprojektowany przez renomowanego włoskiego architekta Gianniego Ranaulo i stanowi element strategii uniezależniania kraju od turystyki, będącej dotąd jego głównym źródłem dochodów.

Planowany kompleks obejmie trzy wieże mieszkalno-biurowe, luksusowe apartamentowce nadmorskie, hotele, przestrzenie handlowe, muzeum oceanograficzne, meczet, obiekty sportowe oraz międzynarodową szkołę. Serce inwestycji stanowić będzie nowoczesne centrum konferencyjne z widownią na 3500 miejsc. Całość infrastruktury zaprojektowano z myślą o harmonijnym współistnieniu z otaczającym środowiskiem – wiele elementów znajdzie się pod ziemią, a architektura czerpie inspiracje z lokalnej fauny i ekosystemów morskich.

Projekt ma potencjał, by znacząco wpłynąć na strukturę gospodarczą Malediwów. Przewiduje się, że w ciągu pięciu lat od rozpoczęcia działalności centrum doda do PKB kraju nawet miliard dolarów. Dodatkowo, oferowane będą atrakcyjne warunki dla przedsiębiorców i cyfrowych nomadów, w tym ulgi podatkowe – m.in. zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od spadków.
– Dzięki temu centrum kształtujemy Malediwy przyszłości – latarnię innowacji, zrównoważonego rozwoju i narodowej dumy – powiedział prezydent Mohamed Muizzu. – To będzie nowy symbol odporności naszej gospodarki i dziedzictwo, z którego będą korzystać kolejne pokolenia Malediwczyków.
Z kolei minister finansów Moosa Zameer podkreślił strategiczne znaczenie inwestycji: – To projekt o przełomowym charakterze, który umożliwi dywersyfikację naszej gospodarki i przyciągnie światowe talenty oraz wiodące firmy.
Zakończenie budowy centrum planowane jest na 2030 rok. Tymczasem dane z końca 2024 roku pokazują, że zadłużenie publiczne Malediwów wynosiło 9,4 mld USD, co stanowi 134% krajowego PKB – podkreślając znaczenie nowej strategii gospodarczej jako odpowiedzi na rosnące wyzwania fiskalne.