25 października otwarte zostało długo wyczekiwane Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad w centrum Warszawy. Jest to pierwszy w Polsce i największy w Europie budynek o podwieszanej fasadzie z betonu.
Bardzo się cieszę, że możemy się dzisiaj wszyscy spotkać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To wielki dzień dla Warszawy. Z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że takiego miejsca nie było w stolicy od dziesięcioleci. Miejsca, które powstałoby od podstaw – właśnie po to, żeby prezentować polską sztukę. Miejsca, które samo w sobie jest spektakularne. Po drugie jest to absolutnie historyczna i wyjątkowa chwila dla miasta stołecznego Warszawy również dlatego, że MSN wpisuje się w projekt Nowego Centrum Warszawy. Udaje nam się powoli, po dekadach, odczarować tę część miasta i ją konsekwentnie przebudowujemy. Po trzecie to niesłychanie istotne – będziemy mieli miejsce na absolutnie światowym poziomie, służące promocji polskiej kultury, polskiej sztuki nowoczesnej, która cieszy się wielkim zainteresowaniem. Ale to miejsce to coś znacznie więcej. Dlatego, że MSN będzie miejscem spotkań, miejscem dyskusji – powiedział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski w siedzibie MSN na dzień przed otwarciem gmachu.

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej to pierwszy tego typu obiekt z nowym miejscem dla sztuki współczesnej w Warszawie, który powstał po II wojnie światowej. Gmach przy ulicy Marszałkowskiej posiadał będzie kolekcję ponad 2 600 obiektów i stale się powiększa. Jest ona poświęcona sztuce tworzonej w Polsce głównie po 1989 roku i na świecie.
Projekt architektoniczny nowej placówki kulturalnej na stołecznej mapie przygotował amerykański architekt Thomas Phifer, który zaprojektował budynek o bryle wyraźnie nawiązującej do modernistycznej tradycji urbanistycznej tej części Warszawy. Nowa siedziba MSN komponuje się z budynkami Ściany Wschodniej oraz Pałacem Kultury i Nauki.

Kiedy przyjechałem tu 10 lat temu, poczułem tego niezwykłego, nowego ducha, który stał się początkiem pomysłu na to miejsce. Wiele spotkań, rozmów i podpisanych umów doprowadziło do tego, że dziś możemy zebrać się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dla mnie, architekta, to niezwykłe uczucie, kiedy patrzę na ten gmach – pięknie wykonany z betonu, drewna i stali nierdzewnej. Wszystko tutaj zostało stworzone przez lokalnych rzemieślników. Świadomość, jak wiele ten gmach oznacza dla Warszawy i Polski jest dla mnie powodem do dumy – wspomina Thomas Phifer, pomysłodawca i twórca budynku.
Gmach o prostej formie zbudowanej na planie dwóch prostokątów składa się z sześciu kondygnacji, z których dwie znajdują się pod ziemią. Łączna powierzchnia budynku to prawie 20 000 metrów kwadratowych, z czego 4 500 mkw., zajmują przestrzenie ekspozycyjne. Całość skupiona jest wokół monumentalnej dobrze oświetlonej klatki schodowej.
W czterech galeriach dostępne będą wystawy dla zwiedzających, ulokowane na pierwszym i drugim piętrze. Na piętrach mieszczą się ponadto pokoje do odpoczynku, swobodnej rozmowy albo zajęć edukacyjnych.
Wejścia do Muzeum Sztuki Nowoczesnej dostępne są od ulicy Marszałkowskiej i strony pasażu. W parterze budynku znajduje się całkowicie przeszklone foyer, audytorium, przestrzeń edukacyjno-wykładowa, galeria ekspozycji czasowej, sklep i kawiarnia.
Część podziemna została zaprojektowana pod kino z widownią na 150 osób, przestrzeń edukacyjną, pracownie konserwatorskie, magazyny i pomieszczenia techniczne.
Przed muzeum powstanie forum, które będzie miejscem działań kulturalnych i łącznikiem pomiędzy placem Centralnym a Parkiem Świętokrzyskim.
Całość zbudowana została ze szlachetnego białego betonu architektonicznego. MSN to pierwszy w Polsce i największy w Europie budynek o podwieszanej fasadzie z betonu.