Budowa nowej stolicy Indonezji z kłopotami

Indonezyjski plan budowy nowej stolicy na wyspie Borneo, wart 35 miliardów dolarów, rozpoczął się w 2025 roku od zmniejszenia finansowania rządowego.

Indonezja przenosi swoją stolicę z Dżakarty do nowo budowanego miasta Nusantara, zlokalizowanego na wyspie Borneo. Decyzja ta wynika z problemów, z jakimi boryka się Dżakarta, takich jak przeludnienie, zanieczyszczenie środowiska oraz zagrożenie zalaniem z powodu podnoszącego się poziomu morza. Szacuje się, że do 2050 roku znaczna część Dżakarty może znaleźć się pod wodą.

W styczniu nowy prezydent kraju, Prabowo Subianto, przeznaczył 48,8 bln rupii, czyli 2,98 mld USD, na mieszkania i biura rządowe do 2029 r. w Nusantara, jak nazywa się miasto w prowincji Kalimantan Wschodni, podał Reuters.

To znaczna redukcja w stosunku do 75,8 bln rupii – 4,63 mld USD – które jego poprzednik Joko Widodo, który był orędownikiem projektu, wydał w latach 2022-2024, zauważa Reuters.

Podczas sprawowania urzędu Joko trzymał się swojego celu, jakim było przeniesienie rządu do strefy o powierzchni 6,6 hektara z nowymi budynkami ministerstw, Pałacem Państwowym, Izbą Reprezentantów i mieszkaniami dla około 50 000 urzędników państwowych do 2024 roku.

Teraz cel ten został przesunięty na 2028 r., podał Reuters.

W obliczu zaostrzających się ograniczeń budżetowych, ministerstwo robót publicznych odwołało w piątek misję zespołu projektowego, który miał udać się do Turcji, Indii i Egiptu w celu zbadania projektów budynków sądowych i legislacyjnych, twierdząc, że badania można przeprowadzić online.

Zwolennicy Nusantary byli w tym tygodniu jeszcze bardziej rozczarowani, gdy okazało się, że nowy indonezyjski państwowy fundusz majątkowy o nazwie Danantara nie będzie traktował priorytetowo finansowania nowego miasta.

Kiedy Joko Widodo uruchomił plan budowy nowej stolicy w 2019 r. – uzasadniając, że osiadanie terenu uczyniłoby Dżakartę niewykonalną – założono, że inwestycje prywatne pokryją około 80% przewidywanych kosztów.

Jednak pomimo oferowania hojnych zachęt podatkowych, jak dotąd odnotowano jedynie niewielką liczbę inwestycji zagranicznych.

Budowa Nusantary rozpoczęła się w 2022 roku. Plan zakłada, że do 2045 roku Nusantara stanie się w pełni funkcjonalną stolicą, zamieszkaną przez około 2 miliony osób.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *